Przepływy pieniężne nie są pustym pojęciem finansowym, którym powinni się zajmować wyłącznie ekonomiści. Od cashflow zależy sukces, niezależnie czy mówimy o dużej, czy małej firmie. Cashflow to krwioobieg twojej firmy. Przedstawiamy 6 wskazówek, jak chronić przepływy pieniężne w twojej firmie i nie dopuścić do jej krwawienia.
-
Poznaj różnicę pomiędzy dobrym długiem a złym długiem
Aby zrozumieć zasady przepływu środków pieniężnych, ważne jest zrozumienie różnicy między dobrym długiem a złym długiem. Dobry dług kojarzy się z inwestycjami, które zapewniają zwrot. Przynosi pieniądze i ma pozytywny przepływ środków pieniężnych. Przykładami dobrego długu są inwestycje w rozwój biznesu lub hipoteka na nieruchomości, którą wynajmujesz za kwotę pokrywającą spłaty kredytu hipotecznego.
Zły dług wysysa pieniądze z twojej kieszeni. Przykładem może być samochód w leasingu, który nie przynosi żadnych dochodów, czy kredyt konsumencki na niepotrzebne rzeczy.
-
Naucz się efektywnie prowadzić biznes
Możesz obawiać się, że w przeciwieństwie do niektórych dużych firm lub start-upów nie masz nieograniczonego przepływu środków pieniężnych. Jednak ograniczone zasoby mogą stanowić twoją przewagę konkurencyjną. Sytuacja taka zmusza do efektywności działań i budowania zrównoważonego modelu biznesowego.
Świat biznesu, start-upów i inwestycji może wydawać się świetną zabawą. Ale w rzeczywistości jest to ciężka praca. Pieniądze nie są nieskończone, a jeśli masz ograniczony przepływ środków pieniężnych, musisz dokładnie przemyśleć, gdzie i jak je zainwestować.
-
Przepływ środków pieniężnych musi być twoim priorytetem
Śledzenie pieniędzy powinno być Twoim priorytetem. Jeśli pieniądze nieustannie wypływają, a ty nie zwracasz na to wystarczającej uwagi, łatwo może się zdarzyć, że twoja firma popadnie w kryzys.
-
Ryzyko niewypłacalności i znaczenie morale płatniczego
Jeśli nie zajmiesz się zachowaniami płatniczymi swoich odbiorców, stwarzasz sobie problem. Jeśli twoi klienci nie zapłacą terminowo, twoje przepływy pieniężne mogą zostać poważnie zagrożone. Jak sobie z tym poradzić?
- Nie akceptuj długich terminów płatności, nawet jeśli twój dostawca ich również nie dotrzymuje. Idealnie byłoby, gdybyś miał odwrócone terminy płatności – pieniądze od klientów powinny wpłynąć, zanim będziesz musiał zapłacić dostawcom.
- Śledź faktury i przypominaj o ich terminie płatności. Nie pozwól, aby opóźnienia w płatnościach od twoich klientów stały się zwyczajem. Jeżeli po terminie faktura pozostaje niezapłacona, czas działać.
-
Edukacja wiedzy finansowej od najmłodszych lat
Tak jak uczymy dzieci matematyki czy czytania, powinniśmy również edukować je w zakresie finansów. To, co z pewnością możesz zrobić, aby zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, to nauczyć je właściwego podejścia do pieniędzy — takiego, które pomoże im osiągnąć niezależność finansową.
Jak jednak edukować dzieci w zakresie pieniędzy, aby sprawiały im radość? Polecamy grę planszową Cashflow, stworzoną według koncepcji Roberta Kiyosakiego, która w zabawny sposób wprowadza w zasady dobrego i złego długu, dodatniego i ujemnego przepływu środków pieniężnych.
-
Konsekwentne dotrzymywanie terminów płatności faktur
W podsumowaniu proponujemy dotrzymywać następującą regułę: upewnij się, że twoi klienci płacą faktury w terminie. Nie pozwól, aby rozluźnienie w tym temacie wpędziło cię w kłopoty finansowe. Jeśli chcesz zachować zdrowy przepływ środków pieniężnych i uniknąć problemów z płynnością, musisz natychmiast zająć się każdą zaległą fakturą i przypomnieć i nich klientom.
Przepływ środków pieniężnych jest siłą napędową twojej firmy. Jeśli pozwolisz, żeby wykrwawiła, może z twojej firmy nie zostać nic. Bądź uprzejmy, miły, ale stanowczy w dążeniu do pieniędzy, a twoja firma będzie na dobrej drodze do sukcesu.